Wybory a Polonia. Jak głosować za granicą?
Warunkiem koniecznym jest zarejestrowanie się w obwodowej komisji wyborczej. - Spisy wyborców uprawnionych do głosowania w obwodowych komisjach tworzonych za granicą sporządzają właściwi konsulowie. Wpisu dokonuje konsul na podstawie osobistego zgłoszenia wniesionego przez wyborcę: ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej - informuje nas biuro rzecznika prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Jak się dowiadujemy, MSZ planuje uruchomić elektroniczny system, dzięki któremu będzie można przez internet wysłać wniosek o wpisanie do listy wyborców. Stanie się to jednak po utworzeniu okręgów, czyli najpóźniej do 22 września.
Polacy, którzy przebywają poza granicami czasowo (np. w celach turystycznych), mogą oddać głos na podstawie stosownego zaświadczenia. Wydaje je urząd gminy właściwy do miejsca zamieszkania.
Na jakich kandydatów będą głosować wyborcy zagraniczni? - Będą oni wybierać, w wyborach do Sejmu RP, posłów spośród kandydatów zgłoszonych w okręgu wyborczym nr 19, zaś w wyborach do Senatu RP - senatora spośród kandydatów zgłoszonych w okręgu wyborczym nr 44 - dodaje biuro rzecznika prasowego MSZ. Oba te okręgi zlokalizowane są w śródmieściu Warszawy.
Najbliższą nam placówką dyplomatyczną jest Konsulat Generalny RP w Ostrawie. Wszystkie istotne informacje o wyborach i zgłaszaniu się do spisu wyborców w Czechach będą zamieszczane na stronie internetowej konsulatu - link.
KR
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.









Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
