Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Wybory 2024

Wiadomo, kto będzie rządził! Umowa koalicyjna podpisana!

15 mandatów ma koalicja złożona z czterech ugrupowań, które będą rządzić przez najbliższe pięć lat w powiecie cieszyńskim. Kto będzie rządził w powiecie cieszyńskim?

Przedstawiciele Porozumienia dla Samorządów, Samorządowców Powiatu Cieszyńskiego, Partnerstwa dla Powiatu oraz Stowarzyszenia „Bezpartyjni Samorządowcy” podpisali wczoraj (15.04.2024) umowę koalicyjną, która daje im większość w Radzie Powiatu Cieszyńskiego, a więc 15 z 29 mandatów.

- Udało się uzyskać porozumienie na rzecz przyszłości Powiatu Cieszyńskiego i jego samorządów. Przez kolejne 5 lat Powiat Cieszyński będzie zarządzany przez koalicję naszych czterech ugrupowań. Rozmowy koalicyjne prowadzone były od momentu ogłoszenia oficjalnych wyników wyborów, a nadrzędnym celem którym im przyświecał było stworzenie solidnych podstaw do współpracy na rzecz rozwoju Powiatu Cieszyńskiego i wszystkich samorządów wchodzących w jego skład – komentują sygnatariusze umowy koalicyjnej.

Kto zostanie Starostą, a kto Wicestarostą?

Kto z grupy koalicjantów wskazany zostanie do pełnienia funkcji starosty i wicestarosty Powiatu Cieszyńskiego? Decyzje w tej sprawie ogłoszone zostaną 7 maja, podczas pierwszej sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego nowej kadencji. Wtedy dowiemy się, kto przez kolejnych 5 lat pełnić będzie funkcję przewodniczącego, wiceprzewodniczących oraz członków zarządu powiatu.

Przypomnijmy, iż w wyborach samorządowych do Rady Powiatu Cieszyńskiego, które odbyły się 7 kwietnia br., KWW Porozumienie dla Samorządów zdobył 6 mandatów, KWW Samorządowcy Powiatu Cieszyńskiego 5 mandatów, KWW Partnerstwo dla Powiatu 3 mandaty, a KW Stowarzyszenie „Bezpartyjni Samorządowcy” 1 mandat. To mandaty koalicji - 15 mandatów.

Pozostałe mandaty należą do: KW Prawo i Sprawiedliwość (zdobyło 12 mandatów) oraz KWW „Młodzi dla powiatu cieszyńskiego” (2 mandaty).  Łącznie w Radzie Powiatu zasiada 29 radnych.

NG/mat.pras. (PDS)

 

Pisaliśmy: PiS wygrywa w powiecie. Zobacz rozkład sił 

 

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

26
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-04-16 15:02:12
GusGus: Coś pięknego. Mimo, że pis na poziomie powiatu u nas wygrał, to nikt nie odważył się wejść z nimi w koalicję i znowu przegrali. Nieustające pasmo sukcesów jak widzę.
2024-04-16 15:57:00
Mach: Dostrzegam ,bardzo kruchą większość- jeden mandat!!! Tak się nie buduje koalicyjnej wiekszości- przewiduję rotacyjnych starostów i rotacyjnych przewodniczących. Kto się zdecyduje na nie pewny byt na takim etacie? Jedynie ten co był, bo nie ma nic do stracenia? Dom Spokojnej Starości na jakiś czas będzie musiał zaczekać na staro nowego dyrektora.
2024-04-16 16:47:03
Grzeczma_Kocica1995: Trzeba pogratulować tej udanej koalicji jej głównym architektom: Gabrieli Staszkiewicz, Tomaszowi Bujokowi i Sylwii Cieślar!
2024-04-16 17:10:29
koszor: Koalicja podobna do tej w Warszawie- główny cel to objęcie władzy i dostęp do koryta. PiS też nie był wiele lepszy. A Polska?
2024-04-16 20:10:05
Wiederholec: Pani Beata Macura wygrała te wybory a nie PiS.
2024-04-16 20:35:08
Grzeczma_Kocica1995: Wiederholec - dobrze godosz :) to taka wisienka na powiatowym torcie hahahaha
2024-04-16 20:51:13
Kocham_Powiat_Cieszynski: Nie wydaje Wam się dziwne, że koalicję zawierają: Staszkiewicz, Cieślar i Bujok? A, gdzie są ci wszyscy radni wybrani z KWW Porozumienie dla Samorządów, Samorządowcy Ziemi Cieszyńskiej, Partnerstwo do Powiatu i Bezpartyjna Samorządowczyni (wcześniej PO, później PiS, zaś PO) - nie ma ich? Nic nie mają do powiedzenia? Sprawdziłem sobie fejsbuki komitetów, nikt, oprócz PO się nie chwali tą zacną koalicją, czemu?
2024-04-16 21:14:48
Mach: Każda nieobecność 2 radnych z tzw. wiekszości, przy pełnej obecności mniejszości odwróci te proporcje i może skutkować wprowadzeniem do porządku obrad w każdej chwili wniosku o odwołanie składu zarządu -starosty lub przewodnicącego Rady Powiatu- czy tam ktoś myśli?
2024-04-16 21:22:55
Dick: Ale mamy demokrację ! Pani B.M. decyduje o koalicji w powiecie (sic) !
2024-04-16 21:58:35
Wiederholec: Mach a kto by chciał odwołać Zarząd czy Przewodniczącego. PiS jest szczęśliwe, że wygrało wybory i tak jak przez ostatnie pięć i pół roku będzie się bawiło niby w opozycję. Pat i Mat (Chrystian i Krystian) też nic nie zmienią ponieważ z nimi nikt nie chce iść w koalicję. Więc mamy kolejne 5 lat tego co było dotychczas.
2024-04-16 23:21:54
Marzanna: Jestem bardzo zawiedziona Panią Macurą straciła w moich oczach i nie tylko łącząc się w tej grupie miała zostać sama i głosować wg. sumienia widocznie go nie ma. Starostą zostanie osoba która lubi błyszczeć widocznie ta Pani też. I tak to jest jak się przeskakuje z kwiatka na kwiatek PO PIS PO a jakby przyszło że zabłyśnie przy PIS to znowu wejdzie w ich grupę. Co na to ci co na nią oddali głos. Może ostatni już raz.
2024-04-16 23:23:21
mietek_k: Po wyborach na Burmistrza w Skoczowie muszę z przykrością stwierdzić że portal Ox.pl jak i Głos Ziemi Cieszyńskiej włączyli się w lewicowa brudna kampanię. Będą następne wybory i będzie to wypominane i już dziś uważajcie na nich, zobaczymy czy będą chociaż raz krytykować totalnie nieudolny rząd Donka. Pasmo nieszczęść się szykuje a tu cisza.
2024-04-17 00:55:13
Krzyś Kowalski: Ciekawe, kto na stanowisku Starosty zastąpi Szczurka, bo to jest już przecież pewne. Czemu twórcy nowej koalicji trzymają to w tajemnicy? Powiedziało się a, więc warto powiedzieć jasno, że obecny Starosta traci swoje stanowisko .
2024-04-17 00:58:20
Krzyś Kowalski: Podając przy tym, kto go zastąpi. Z tego komunikatu prasowego nic nie wynika, oprócz, tego, że jeden komitet myśli, że rządzi w powiecie wraz z przyssawkami.
2024-04-17 09:18:58
Iwan: Czyżby w starostwie nie było młodych ludzi na starostę. To co wychodzi z przecieków to są kpiny. Czy to partie muszą decydować o starostwie. czy raczej poszczególni radni wybrani przez elektorat. Przerażają mnie te układanki. Uważam że starostą i wicestarostą powinni być ludzie młodzi z innym spojrzeniem że to wszytko powinno zmienić się pokoleniowo, a tu co.
2024-04-17 13:26:33
Wiederholec: Moje typy to: Starosta Żagań, Vice Szczurek, w Zarządzie Macura, Ślęk i ktoś od Andrukiewicza.
2024-04-17 16:44:32
Donek: To jest niemożliwe a jednak podziękować trzeba wyborcom Skoczowa że starostwem będzie rządzić babcia to jest wstyd a gdzie młodzi gdzie zmiana pokoleniowa. Czy Starostwo to tylko Cieszyn i Skoczów to też inne miejscowości. Starostą Szczurek zastępcą Żagan, teraz zmiana burmistrzem Żagan zastępcą Szczurek, To jest niedouwieżenia, czy Ci wyborcy z Skoczowa nie mieli innych kandydatów do powiatu było tylu młodych widocznie młodzi olewają w Skoczowie wybory i głosują stare babcie wybierając babcie.
2024-04-17 18:57:52
aP: Generalnie prosta układanka. Janina Żagan będzie starostą, a była kryminalistka Betinka Macura - podkreślamy wyraźnie, że wyrok już się zatarł, więc żeby przypadkiem nikt jej nie obrażał - za swój głosik dostanie jakąś ciepłą posadkę w stylu wiceprzewodniczącej rady. Jeśli ktoś liczył, że faktycznie pozostanie niezależna to cóż… tam, gdzie pojawiają się pieniądze, nie ma żadnych zasad. Betina kiedyś zmieniła PO na PiS, później odbyła wyrok, zrobila piruet i poszła w drugą stronę. Zdecydowanie nie śmieje się w cyrku ten, który to obserwuje.
2024-04-17 19:54:01
Donek: Do aP a kto głosuje na osobę która kiedyś miała wyrok i jest jak listek na wietrze, Tu wszytko jest ważne pieniądze i zabłyśniecie. Czy to społeczeństwo nie widzi na kogo głosuje jest ślepe zwłaszcza w Skoczowie.. Jak patrzę na tych radnych w powiecie to przeważnie ludzie wiekowi i tak ten powiat wygląda. wnuki w domu czekają a nie powiat.
2024-04-17 20:00:46
Grzeczma_Kocica1995: Wiederholec - moje typy, jeżeli chodzi o Zarząd - Starosta - J. Żagan, Wice - M. Szczurek, Członkowie: B. Macura (PO, PiS, PO), Marcin Ślęk i Jerzy Pilch.
2024-04-18 08:25:26
vis: Układanie się z osobą która pełniąc funkcję publiczną skazana była prawomocnym wyrokiem za przestępstwo korupcyjne jest przejawem desperacji, świadczy to tylko o tym jak bardzo koryto uzależnia. Zawsze można to tłumaczyć że wyrok uległ zatarciu, zresztą daleko nie trzeba szukać. W Cieszynie też mamy dyrektora szkoły podstawowej .... który w przeszłości jako urzędnik państwowy został skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo korupcyjne (oczywiście również wyrok uległ zatarciu), dziwi mnie że v-ce burmistrz tego nie zauważył z racji tego , że pracowali w jednej firmie
2024-04-18 08:30:17
vis: być może dlatego że z tego co słyszałem od jego współpracowników , v-ce też miał postępowanie w związku z mobbingiem w stosunku do podwładnych, prawdopodobnie to spowodowało że pożegnał się z eksponowanym stanowiskiem w tej firmie.
2024-04-18 08:46:20
Iwan: Mnie przeraża to że starostwem będą rządzić Szczurek i Żagan lub Pilch jak tu piszecie. To zwykłe ustawki. Czy wybrani radni nie mogą wybrać za starostę młodego człowieka godnego zaufania czy musi to być partia wybiera się ludzi bez pomysłu niewiarygodnych. Zmiana przestrzennego zagospodarowania terenu przy granicy trwała od 2014r przy udziale Pilch gdy był wicestarostą z Szczurek gdy był burmistrzem Cieszyna. Firma na granicy to deweloper który miał budować departamenty na hali Kotarz. Pilch bardzo chciał przepchać tą inwestycję w Brennej co się nie udało dzięki mieszkańcom a była to głośna sprawa na całą Polskę i do Brennej też jeździł Szczurek był tam widziany wszytko jasne. Dziwię się radnym z wszystkich opcji że takich ludzi chcą zrobić świecznikami w starostwie biorąc też pod uwagę Macurę która nie wiem kim sama jest pomijając że kiedyś była karana co już jest niepamięcią tak samo jak jest niepamięcią budowa departamentów na najpiękniejszej Hali Jaworowej. Byle przy korycie.
2024-04-18 12:05:06
Mach: Iwan, mnie przeraża ,że nauczyli cię pisać a nie mysleć, skoro nie odróżniasz apartamentów od departamentów. Tobie się coś pomyrdało. Jedno słowo apartamenty odnosi się do obiektów mieszkalnych a drugie departamenty odnosi się do podziału administracyjnego np. Francji lub ministerstw w USAni" ludzie od wydawania publicznych pieniędzy i kokietowania wyborców - i tak aż do emerytury. I w takim kodzie się dobierają, ludzie wszelkich opcji politycznych- takie trutnie w ulu, miodu nie przyniosą są jedynie od kopulowania.
2024-04-18 12:07:27
Mach: Gdzieś mi zniknęło po drodze część tekstu.
2024-04-18 16:36:36
Iwan: Do Mach masz rację najpierw miały to być hotele a potem obiekt na 300 pokoi
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: