Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Wybory 2024

Pierwsze koty za płoty… W Cieszynie ruszyły prezentacje komitetów wyborczych

Dwie liderki, dwa otwarcia kampanii – w ciągu kliku minionych dni zaprezentowały się wyborcom w Cieszynie dwa komitety: Komitet Wyborczy Wyborców „Siła” oraz Cieszyński Ruch Społeczny.

Komitet Wyborczy Wyborców "Siła"

Pierwszy wystartował Komitet Wyborczy Wyborców „Siła”. Prezentacja KWW „Siła” odbyła się na cieszyńskim rynku, przed ratuszem w piątek, 23 lutego.  Jego liderka, Joanna Wowrzeczka, aktualna radna, przypomniała swoje zaangażowanie społeczne w czasie pandemii, „spacery transgraniczne”, w ratowaniu Szkoły Podstawowej nr 4 przed zamknięciem.

- Zdecydowałam się kandydować, gdyż mam głęboką świadomość czym jest, a czym może być miasto Cieszyn. Określa mnie więc dojrzałość do roli […] Magia tego miasta wymaga odrestaurowania. Ale nie tak jak Rynek, czy Głęboka, nie chodzi o materialne przekopanie, postawienie nowego budynku, ale chodzi o odrestaurowanie wiary, wiary w miasto wyraziste – mówiła Wowrzeczka podczas prezentacji.

Wowrzeczka obiecywała, że razem z radnymi (jeśli zostaną wybrani) będzie realizować to, co zostało zaplanowane w budżecie miasta, ale z uwzględnieniem standardów środowiskowych i społecznych.

Zapis wideo znajdziecie poniżej:

 Kandydaci KWW "SIŁA"

OKRĘG 1

 • Krzysztof Pszczółka
 • Sonia Sudyka
 • Katarzyna Marianna Durajska
 • Mikołaj Kotuszyński
 • Teresa Śliwka
 • Magda Szyndler
 • Andrzej Szczurek

OKRĘG 2

 • Irena Fluder-Kudzia
 • Joanna Buzek
 • Lesław Tomczyk
 • Danuta Chmiel
 • Marcin Goryczka
 • Małgorzata Szoblik
 • Tomasz Piwocha

OKRĘG 3

 • Joanna Wowrzeczka
 • Damian Hernik
 • Edyta Diakowska-Kohut
 • Jakub Skałka
 • Anna Dziedzic
 • Bartosz Frydrychowski
 • Ewelina Pustówka

OKRĘG 4

 • Paweł Jasiński
 • Aleksandra Kobielus
 • Jarosław Brzeżycki
 • Joanna Kożusznik
 • Henryka Bałys
 • Joanna Janoszek
 • Paweł Rykała
 • Katarzyna Rybiec

 Komitet Wyborczy Cieszyński Ruch Społeczny

Z kolei w niedzielę, 25 lutego w cieszyńskim Domu Narodowym odbyła się prezentacja komitetu Cieszyński Ruch Społeczny z jego liderką Gabrielą Staszkiewicz na czele.

- Ugrupowanie CRS od 2014 roku miało lub zbudowało większość w Radzie Miejskiej Cieszyna. Jednak bez przedstawiciela na stanowisku burmistrza nie można było zrealizować wielu projektów. To właśnie rolą burmistrza jest mieć wizję, znaleźć dla niej poparcie i ciężko pracować nad jej wdrożeniem w życie. Zmiany zawsze są trudne, ale są jedyną rzeczą w życiu pewną. My wiemy, jak zmieniać Cieszyn - mówiła obecna burmistrz Cieszyna, Gabriela Staszkiewicz.

W programie tego komitetu znalazło się m.in. budowa parkingu wielopoziomowego, zakupy nowych autobusów elektrycznych czy stworzenie większej liczby terenów zielonych.

Retransmisję z prezentacji KCRS można zobaczyć poniżej:

Kandydaci Cieszyńskiego Ruchu Społecznego:

Okręg nr 1:

Janusz Kołder

Paweł Przybyło

Gabriela Staszkiewicz

Ewa Banot

Anna Babik

Anna Wnuk

Andrzej Farana

 

Okręg nr 2:

Magdalena Piprek

Wiesław Banot

Krzysztof Kasztura

Krzysztof Golec

Elżbieta Holeksa-Malinowska

Gabriela Orawiec-Herok

Cezary Tomiczek

 

Okręg nr 3:

Tomasz Orawski

Wojciech Legierski

Monika Praski

Marek Szczypka

Jerzy Wałga

Magdalena Grala

Anna Dziedziak-Skark

 

Okręg nr 4:

Paweł Czycharowski

Renata Franek

Szymon Kucharczyk

Monika Szlauer

Michał Nowak

Dawid Paruzel

Jan Potysz

Anna Szczyrba

 

 

NG

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

19
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-02-27 19:46:11
one: "Nie chodzi o materialne przekopanie, postawienie nowego budynku, ale chodzi o odrestaurowanie wiary, wiary w miasto wyraziste" - o mój Dobry Boże...
2024-02-27 20:08:33
aleks.: Dupolizy z fb. Żenada. Godność człowieka ??
2024-02-27 21:20:19
Selma: OX, jak zwykle nawet nie potraficie napisać zdania, żeby błędu nie zrobić. O SP4 chodziło! Nie SP1!
2024-02-27 23:52:15
Lolokop1: straszne zenady. szkoda gadac. to co sie dzieje w naszym miescie to przykre po prostu. burmistrzu Ficek wróc, błagam
2024-02-28 00:52:37
krzysztof.nnn: akurat trzy kadencje Ficka to było niepohamowane rozpanoszenie się i zabetonowanie nomenklatury po ratuszowych przybudówkach, kosztują te fickowe dzieci cieszyńskich podatników ciężkie miliony co roku
2024-02-28 07:39:53
Lolokop1: brak mozliwości polubień, no niezle
2024-02-28 08:45:28
Mach: Jak, to zazwyczaj mówiono,..."bez ofiary nie ma wiary". Wytłuszczenie wypowiedzi Pani Wawrzeczko, wprawia mnie w dobry humor, szczególnie słowo "magia" i "wiara" i "wizja". A tak konkretnie? ... Zrobienie Głębokiej i Rynku, to konkret, a nie tylko "przekopanie". Ale Pani Staszkiewicz ,też sporo mówi o "wizji" i równie na przyszłość bez konkretów- chociaż Głęboka i Rynek na plus, to wyzbycie się za długi 13 mnl zł Elektrociepłowni to minus dodajmy przy większości bo dwóch z trzech członków Rady Nadzorczej . Wypadało by coś napisać na temat przynajmniej wykształcenia kandydatów na radnych wszak mają decydować o podatkach i ich wydawaniu. Burmistrzynie w końcu realizują budżet uchwalony przez radnych.
2024-02-28 09:59:26
"tom": ...wygra jedna lub druga - cały bój polega na wprowadzeniu min. 11 radnych z własnej listy, by mogło być "róbta co chceta". Obie Panie warte siebie na wzajem, kiedy dały próbkę swej wrażliwości prowadząc wojnę z Pley'em - jedna na "kochane" listy - druga na manifestacje w terenie. Decydowanie o podatkach i ich wydawaniu w kontekście przedłożonego budżetu przez z góry ustaloną większość w RM, jest picem na wodę potwierdzonym podniesieniem ręki. To podnoszenie ręki, ma taką wartość ile dieta, po którą radni chodzą co miesiąc gdy większość w Radzie ustalona została wyborami do samorządów, nie każdorazowym głosowaniem na Sesji nad sprawą ważną dla mieszkańców. Wspominanie o zasługach, w kontekście remontu Głębokiej i Rynku jest przynajmniej śmieszne, gdy plany zostały zlecone w poprzedniej kadencji a prace tylko zrealizowane za dofinansowanie i pożyczki. Wspominając zasługi minionej kadencji, należy wspomnieć o pomniku w postaci najdroższego trawnika w mieście pod Wałką, który jest niewątpliwym sukcesem radnego Bielskiego i przybudówki pod nazwą " Schronisko Młodzieżowe". Nabieranie się na obietnice wyborcze Szanownych Pań i liczenie na zmiany, jest delikatnie mówiąc godzeniem się na dalszą degradację miasta przemysłowego i zamianą na sypialnię z atrakcjami historycznymi, z których mieszkaniec ma niewiele, gdy pracy szuka w większości za Olzą.
2024-02-28 11:03:46
koszor: Jeżeli chodzi o panią Staszkiewicz, to trzeba mieć naprawdę tupet, żeby po takiej kompromitacji stanąć do wyborów. Ale naród ogłupiał, więc wszytko jest możliwe.
2024-02-28 11:34:52
koszor: Jeżeli natomiast Cieszyn wybierze, jak to określiła, "burmistrzynię", Wowrzeczkę to ja już przestaję wierzyć w ludzkość. Rozumiem, że jest jakaś grupa wzajemnej adoracji o dziwacznych poglądach, ale tacy ludzie nie mogą rządzić! Rządzić powinny najmądrzejsze osoby w społeczeństwie. A niedoszłą, daj Boże, "burmistrzynię", znamy z poglądów i wiemy do czego jest zdolna. Były marsze, wystąpienia i można poznać po mowie, co u kogo w głowie. Ja bym swoje dziecko zabrał ze szkoły, gdyby miała je uczyć i "wychowywać".
2024-02-28 13:00:05
Mach: Ktoś rządzić musi. Dobrze ,że znajdują się chętni do przyjęcia na siebie takich obowiązków. Myślę ,że będzie w czy wybierać , a komitetów wyborczych będzie więcej niż dwa. Obawiam się ,że ta zbliżająca się kadencja nowej rady będzie zupełnie inna niż te wcześniejsze. Więc studzę zapędy wszystkich wizjonerów czy doświadczonych. Może napłyna fundusze europejskie i jak zostanie zachowany pokój międzynarodowy to jakoś przetrwacie w ciepełku kolejną kadencję. Ale możliwy będzie także taki scenariusz- że oto ędziecie przeprowadzać szkoły i przedszola oraz żłobki do miejsc gdzie są schrony, że zamiast budową kanalizacji będziecie na nowo kopać studnie gdy sieć wodociągowa i energetyczna zostanie zdemolowana, może samorządy będą musiały wyposażyć jednostki gminne w agregaty prądotwórcze, zakupić beczkowozy na dostarczanie wody mieszkańcom, może będzie trzeba tworzyć oddziały samoobrony ,drużyna ratownictwa medycznego, tworzyć magazyny żywności, przygotowywać listy młodego rekruta w celu wymiany jednostek liniowych itd. itd. -stać was będzie na to? Czy dalej będzie pata taj pata taj.
2024-02-28 13:47:09
altacet: W każdej grupie są osoby,które nie powinny się tam znaleźć - zarozumiałe,wymagające poklasku i ciągłego chwalenia.
2024-02-28 14:22:15
M53: Panowie komentatorzy, macie szansę wystartować i pokazać jak powinno wyglądać zarządzanie Cieszynem. Znacie wszystkie wady byłych rządzących, wszystkie bolączki miejskie, Pewnie macie solidny program, by to naprawić, prawda? Od 10 lat czytam Wasze utyskiwania przed każdymi wyborami i na utyskiwaniach się kończy. Takie narzekające wiecznie ciepłe kluchy.
2024-02-28 14:52:21
"tom": ... myślałem, M53 że Tobą kierują inne kryteria niż podział na babę lub chłopa. Najwyraźniej się myliłem, zwłaszcza po ostatniej kadencji, gdy można było mieć nadzieję, że nowa gospodyni ogarnie miasto swoim kobiecym okiem jako pierwsza i będzie kreować rozwój, zamiast pomysłów windy do poziomu własnego biura. Niestety połową swojej kadencji poświęciła także na polityczne wyskoki i konkurencję z nauczycielką akademicką, polegające na rywalizacji której serce bardziej bije po lewej stronie. Priorytetem w wyborach powinny być kompetencje do piastowania stanowisk burmistrza lub radnego a nie parytety płciowe, jako główny wyznacznik profesjonalizm.
2024-02-28 18:03:37
M53: Drogi Tomie, gdzie w mojej wypowiedzi widzisz podział na baby i chłopy. Komentują tutaj panowie, pod tym postem, dlatego zwróciłam się "panowie". Gdyby komentowały kobiety, napisałabym, "drodzy państwo". Wszyscy panowie odnieśli się krytycznie do rządzących w ostatnich kadencjach, toteż napisałam, ze być może mają jakiś konkretny program i wystartują, skoro tak dobrze znają potrzeby miasta i wady rządzących w nim. Masz prawo wyrażać swoją opinię, ale faktem jest, że marudzisz od 10 lat na tę samą nutę. Podobnie czynią inni tu komentujący. I do tego się odniosłam. A już Twoje ostatnie zdanie jest co najmniej nie na miejscu, bo jest seksistowskie.
2024-02-28 18:54:37
Mach: M53, rozumiem, że skomentowałaś komentujących- też tak można. Porozmawiajmy o tym zarządzaniu Cieszynem. Śledziłem prace wszystkich samorządów od czasu zmian ustrojowych i przyznam szczerze, że nikt ,który wygrywał wybory na stanowisko burmistrza na zarządzaniu gminą się nie znał - o sukcesach bądź porażkach decydował często przypadek a rzadko kiedy przemyślane działanie a decyzję o startowaniu na najważniejszy urząd w samorządzie gminy najczęściej decydowały inne okoliczności, np. sytuacja w poprzednim miejscu pracy, pensja itd. Trudno też mówić o realizacji jakiegoś konkretnego programu wyborczego danego komitetu wyborczego, bo 1) nigdy nie wiadomo kto tak naprawdę znajdzie się w RM po wyborach i z kim będzie się pracowało, 2) Wybrane R.Gminne najczęściej realizują zadania inwestycyjne przejęte po poprzednikach, 3) Gmina jest tak zadłużona ,że może jedynie korzystać z programów unijnych i pisze się projekty w czasie kadencji a dopiero na te, które wygrają trzeba zaciągać pożyczki by wnieść tzw. wkład własny- więc to dryfowanie a nie zarządzanie bo zadłużona gmina nie ma wolnych środków na prowadzenie niezależnej gospodarki 4) W trakcie kadencji RG zmienia się sytuacja gospodarcza kraju co oczywiście ma wpływ na gospodarkę gminy, 5) Cieszyn nie ma wiodącego zakładu ,który by ciągnął gospodarkę gminną jak np. Huta Trzyniecka dla gminy Trzyniec w RCc. Jeszcze by można było wyliczać wiele innych okoliczności ale to na wstępie musi "wizjonerom" i "doświadczonym" wystarczyć. W wielu gminach na zachodzie Europy burmistrz jest funkcją honorową, i angażuje się menagera ,który jak się ubiega o zarządzanie gminą musi wpłacić kaucję, że powierzone podatki w zarząd nie trafią na chybione inwestycje. Tak naprawdę jesteście burmistrzami dzięki ,że istnieje od lat doświadczony aparat administracyjny gminy- resztę to pijar no i polityczne namaszczenie. Ale życzę powodzenia. Ktoś rządzić musi, tylko skromnie nie uważajcie się za zbawców gminy.
2024-02-28 19:50:04
"tom": ... no co Ty M53, zaraz "seksistowskie" - może być - Priorytetem w wyborach powinny być kompetencje do piastowania stanowiska Burmistrzyni lub Radnej.... - czy mam odmienić jeszcze przez inne rodzaje płci. Na poważnie - kto by nie rządził, jak zauważył poprzednik, doświadczony aparat urzędniczy, fundacje i stowarzyszenia przy gminne, przerobią nową personę na swoją modłę i po pół roku wszystko wróci do starego koryta płynąc bezwładnym nurtem. Tudzież będą wyskoki z "Kochanym Pley'em" lub "Nazistami na granicy" lub inne spontaniczne protesty przeciw władzy pod patronatem demagożki z aspiracjami pedagoga. Resztę pomysłów nowego Burmistrza wytłumaczy radca prawny zatrudniony przez gminę lub kontrole wojewody, rzadziej Sąd Administracyjny - bo któż by miał finanse, odwagę i interes walczyć z patologiami zakorzenionymi przez lata w magistracie. Tak upłynie kolejna kadencja, radni będą się chwalić sprawstwem wymiany nawierzchni chodnika lud odnowieniem budki przystankowej po trzech latach. No i oczywiści jeżeli będą środki z KPO, pod warunkiem wypełnienia poprawnie wniosku, zbuduje się fotowoltaikę na budynkach gminnych, lub jakiś wiatrak czy biogazownię w miejskiej oczyszczalni ścieków i ogłosi sukcesem. Byleby do końca kadencji - zastrzyk w dietach radnym bezradnym, tudzież pensja kierownika urzędu z zastępcami, w gospodarstwie domowym się przyda.
2024-02-29 22:29:55
Ondraszek: Może to zabrzmi niemerytorycznie, ale słuchając tego akademickiego odczytu pani Wowrzeczki, przypominają apele szkolne, gdzie "odklejone" nauczycielki czytały męczące referaty o sprawach, które nikogo już nie interesują. Jeśli miałbym załatwiać jakieś bieżące sprawy z burmistrzynią, która żyje mentalnie w poprzedniej epoce, chce budować nowoczesność na archaizmach, budowaniu nowych pomników historii, wiecznym uwięzieniu w przeszłości, to Boże... miej nas w opiece, bo nic nam już nie pomoże. Cieszyn nie musi być skansenem, naprawdę świat już się zmienił i wypieranie tego podkreślając i utrwalając populistyczne "bycie stela", pogrąża to miasto, zamiast rozwijać.
2024-03-04 10:33:44
agnes34a: Niestety z Panią burmistrz i radnym Kołder nie idzie się dogadać...nawet nie idą na kompromis...Każdy wykorzystuje władzę aby im było dobrze...Niestety Cieszyńska władza nie jest dla mieszkańców...Mam nadzieje że młodzi ludzie pójdą na wybory i zmienią ..trzeba nowych miejsc pracy i zainwestować w kulturę aby młodzi ludzie zostali...A tutaj nie ma nowych mieszkań i nawet działek budowlanych.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: