Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Wybory 2024

Nawet 1500 zł za dzień pracy

Stawki są wyższe, niż podczas poprzednich wyborów samorządowych. Wszystkie szczegóły dotyczące sposobu zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych do wyborów samorządowych znajdują się na stronie PKW.

Zryczałtowana dieta

Według uchwały Państwowej Komisji Wyborczej członkom terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych przysługuje zryczałtowana dieta za czas związany z wykonywaniem czynności wyborczych.  I tak za pierwszą turę wyborów przewodniczący terytorialnej komisji wyborczej otrzyma 1500 zł. 1400 zł dostanie każdy z jego zastępców, natomiast po 1300 zł otrzymają szeregowi członkowie komisji. Za pracę w trakcie drugiej tury wyborów wszyscy dostaną połowę tych stawek.

Niższe diety przewidziano dla członków obwodowych komisji wyborczych. Przewodniczący otrzyma 900 zł, zastępcy po 800. O sto złotych mniej dostaną pozostali członkowie komisji. W przypadku drugiej tury wyborów diety wyniosą połowę kwot, przyznanych podczas pierwszej tury wyborów.

Co ważne, należności będą wypłaca na podstawie rachunków, oświadczeń i poleceń akceptowanych przez przewodniczącego komisji lub jego zastępcę.

Stawki znacznie wyższe

Stawki obowiązujące podczas zbliżających się wyborów samorządowych są wyższe, niż w 2018 roku. Wówczas przewodniczący okw otrzymywał 380 zł, zastępcy 330 zł, a członkowie 300 zł.

W komisjach terytorialnych najwyższa dieta dla przewodniczącego wynosiła wówczas 650 zł. 600 zł otrzymywali zastępcy. Szeregowym członkom komisji przysługiwało 550 zł.

Nie tylko Polacy

W uchwale PKW czytamy, że zgłoszenia kandydatów na członków komisji przyjmują urzędnicy wyborczy, właściwi dla gminy, w której siedzibę ma dana komisja, za pośrednictwem urzędu gminy.

Kandydatem na członka komisji może być osoba posiadająca prawo wybierania, która jest obywatelem polskim; najpóźniej w dniu zgłoszenia kończy 18 lat; nie jest pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu oraz nie jest pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu. Nie może być również ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu.

Zgodnie z uchwałą PKW również obywatele Unii Europejskiej, niebędący obywatelami polskimi oraz obywatele Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, mogą zasiadać w okw. Muszą jednak spełnić określone warunki. Najpóźniej w dniu zgłoszenia ukończyć 18 lat, nie mogą być również pozbawieni prawa wybierania w państwie, którego są obywatelami.

Skreśleni od razu

PKW jasno określiła również kto nie może zasiadać w obwodowych komisjach wyborczych. To przede wszystkim kandydaci w wyborach, pełnomocnicy wyborczy, pełnomocnicy finansowi, komisarze wyborczy, urzędnicy wyborczy, mężowie zaufania i obserwatorowie społeczni. Nie mogą to być również małżonkowie i rodzeństwo kandydata.

(ach)

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-02-22 17:14:08
Hera: Tytuł artykułu jest mylny,ta stawka nie jest za dzień pracy. Każdy wie że praca w komisji wymaga poświęcenia o wiele więcej czasu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: