Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Wybory 2024

Mogą filmować w lokalu wyborczym

Pełnią rolę obserwatora działań komisji wyborczych. Mogą również zgłaszać swoje uwagi do protokołu głosowania. Mężem zaufania w obwodowych komisjach wyborczych może zostać osoba mająca m.in. czynne prawo wyborcze.

 

Szczególne uprawnienia

Mężowie zaufania czuwają nad prawidłowym przebiegiem głosowania, obserwując pracę komisji wyborczych na każdym etapie wyborów.

 Jak wynika z Kodeksu wyborczego, mąż zaufania musi spełnić szereg warunków. Nie tylko posiadać czynne prawo wyborcze, ale również nie może kandydować w wyborach, nie może być komisarzem wyborczym, pełnomocnikiem wyborczym, pełnomocnikiem finansowym, urzędnikiem wyborczym lub członkiem komisji wyborczej. - Pełnomocnik wyborczy lub osoba przez niego upoważniona ma prawo wyznaczyć po jednym mężu zaufania do komisji wyborczych (..) -  czytamy w art 103a Kodeksu wyborczego.

Osoby, które chcą zostać mężem zaufania, powinny zgłosić się do wybranej komisji wyborczej. Następnie trafią do bazy mężów zaufania.

Dokonana w styczniu ubiegłego roku nowelizacja Kodeksu wyborczego pozwala mężom zaufania na możliwość rejestracji przebiegu głosowania, za pomocą telefonu komórkowego. Ściśle określono, że utrwalać mogą m.in. sprawdzanie czy urna jest pusta, opieczętowania jej pieczęcią komisji, czy w lokalu wyborczym znajduje się spis wyborców, odpowiednia liczba kart do głosowania i miejsca zapewniające tajność głosowania.

Muszą ściśle przestrzegać przepisów RODO. Nie wolno im filmować  wyborców, momentu przekazywania kart wyborczych i pokazywania dokumentów  przez wyborców, czy samego głosowania. Serwer na który trafiają nagrania prowadzi minister ds. cyfryzacji. Nie mogą również tych filmików transmitować.

 

Za swoją pracę mężowie zaufania otrzymują dietę. Wynosi ona 40 proc. zryczałtowanego wynagrodzenia członków obwodowych komisji wyborczych. Oznacza to, że otrzymają 240 zł.

Jeszcze mają czas

Zgodnie z rozporządzeniem termin zgłaszania list kandydatów na radnych w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw  upływa 4 marca o godz. 16:00. Kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów należy zgłosić także do godziny 16.00., ale 14 marca.

Uprawnionymi do zgłaszania kandydatów na wójta są komitety wyborcze utworzone w celu zgłoszenia kandydatów na radnych w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, które uzyskały od właściwego komisarza wyborczego lub od Państwowej Komisji Wyborczej postanowienie o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu komitetu.

Istotne jest to, że komitet wyborczy może zgłosić kandydata na wójta pod warunkiem, że zarejestrował listy kandydatów na radnych w wyborach do rady gminy w co najmniej połowie okręgów wyborczych w danej gminie. Komitet wyborczy może zgłosić w danej gminie tylko jednego kandydata.

(ach) 

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: