Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Wybory 2024

Decydujące starcie

W najbliższą niedzielę odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Na Śląsku Cieszyńskim głosować będą mieszkańcy tych gmin i miast, w których nie udało się 7 kwietnia wybrać wójtów i burmistrzów, bo żaden z kandydatów nie otrzymał wymaganej większości głosów. 

Każdy głos się liczy

W Cieszynie walka o fotel burmistrza rozegra się między dwiema paniami: Gabrielą Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna, która w pierwszej turze otrzymała 44,62 proc. głosów i Joanną Wowrzeczką, która zyskała poparcie 28,20 proc. głosujących.

Do urn ponownie pójdą także mieszkańcy Ustronia. Przemysław Korcz, burmistrz miasta zmierzy się z Pawłem Sztefkiem. Pierwszego z kandydatów poparło 36,21 proc. głosujących, a drugiego 43,26 proc.

Zacięta walka odbędzie się również w Istebnej między obecną wójt – Łucją Michałek – Chudecką, z poparciem w pierwszej turze na poziomie 40,78 proc. - a Stanisławem Legierskim, na którego głos oddało 46,22 proc. wyborców.

Także mieszkańcy Zebrzydowic będą decydować za kilka dni o tym, kto ostatecznie pokieruje gminą. Janusz Król, który otrzymał 36,18 proc. głosów, zmierzy się z Izabelą Brachaczek – 28,13 proc. w pierwszej turze.

Dwa nazwiska

W niedzielę wyborcy otrzymają tylko jedną kartę do głosowania. Będą na niej dwa nazwiska kandydatów. Wyniki powinni być znane nad ranem.

W sumie, jak poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza, druga tura wyborów samorządowych odbędzie się w 748 gminach w całej Polsce.

Jutro o 24.00. rozpocznie się cisza wyborcza. Za jej złamanie grozi nawet 1 mln zł grzywny; zabronione jest publikowanie sondaży, agitowanie na rzecz konkretnych kandydatów i list. Zakaz obowiązuje też w internecie.

21 kwietnia lokale wyborcze będą czynne od 7.00 do 21.00.

Podczas pierwszej tury wyborów samorządowych frekwencja w powiecie cieszyńskim wyniosła 49,38 procent.

(ach) 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-04-18 19:23:32
1234567890: Korcz w ulotce,która trafiła do mnie do skrzynki zaczyna uprawiać brudna kampanię niczym pisiory przez ostatnie lata. Ale w niczym mu to nie pomoże. Wyjazd ze stołka!
2024-04-18 20:33:05
perykles: 1234567890: Ech... To przytocz, proszę treść tej ulotki, wyślij skan do redakcji może, co? Pokaż, co tam jest, tej "brudnej" kampanii? Wy już nie macie granic w tym Ustroniu? To jest polityka, tylko jedna z dziedzin życia. W poniedziałek będziecie dzieciacki odprowadzać do jednych szkół i co? Też będziecie się łoić po głowach Korcz-Sztefek. Wiesz, jak łatwo namierzy Cię Redakcja, jak to zgłoszę, i jeżeli nie będzie to żadna brudna kampania ktoś może założyć Ci proces? Obrażasz ludzi, ich rodziny, przez Ciebie ktoś może zapaść na zdrowiu, Człowieku; ponadto wkraczasz w przestrzeń, którą określa kodeks karny! Wbiją Ci 216! "Kto znieważa inną osobę za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku." Zapamiętaj sobie, Człowieku: to, że jesteś pod anonimowym nickiem, nie znaczy, że jesteś anonimowy. I nie masz prawa obrażać ani Pana Korcza, ani Pana Sztefka. Dramat. Anonimowy, nie znaczy nie do wychwycenia - jeżeli robisz ludziom krzywdę, zapamiętaj raz na życie - może Ci się przyda. A KK działa, sądy jeszcze szybciej, a ludzie chcą się szanować. Z natury. Miłego wieczoru. Jeszcze bez Policji, chyba - bo to już Redakcja zdecyduje.
2024-04-18 21:04:23
Tustela: peruki...s nie strasz nie strasz bo sie po..asz
2024-04-19 05:26:46
perykles: Kto kogo straszy? Opanujcie się "Steloki"... ;P dramat
2024-04-19 21:51:23
Tustela: jestem raczej opanowany, chyba że mi ktoś makaron nawijana na uszy i niezbyt na temat to się zaczynam gubić choć miejscowy.....jezdem czyli z Tego Księstwa Cieszyńskiego....
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: