Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Wybory 2024

Chcą kontynuować misję  

Wielkimi krokami zbliża się kolejne święto demokracji. Prawdopodobny termin wyborów samorządowych to 7 kwietnia- zapowiedział premier Donald Tusk. Lada dzień ruszy więc kolejna kampania. Jeżeli wybory odbędą się 7 kwietnia, to druga tura odbyłaby się 21 kwietnia.

 

O głosy będą starali się nowi kandydaci. Nie zabraknie również samorządowców, którzy kończą kadencję, ale już zadeklarowali start w najbliższych wyborach. 

Tylko dwie kadencje

Część wójtów i burmistrzów gmin i miast na Śląsku Cieszyńskim jeszcze końcem ubiegłego roku potwierdzili, że będą ponownie starali się o poparcie wyborców. W styczniu 2018 roku wprowadzona została ustawa, zgodnie z którą obecni włodarze mogą starać się o reelekcję tylko raz. Jeżeli w najbliższych wyborach znów zostaną obdarzeni zaufaniem, będzie to ich ostatnia kadencja. Przepisy stanowią, że wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast mogą pełnić swoje funkcje tylko przez dwie kadencje.

Termin wyborów samorządowych ogłosi premier w rozporządzeniu. Zgodnie z Kodeksem Wyborczym, wybory samorządowe muszą się odbyć między 31 marca a 23 kwietnia.

31 marca przypada Wielkanoc, ten termin nie wchodzi więc w grę. To oznacza, że wybory samorządowe mogą odbyć się 7 kwietnia, 14 kwietnia lub 21 kwietnia.

Gotowi na reelekcję

Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna 6 listopada 2023 r., podczas internetowego spotkania z mieszkańcami, zadeklarowała swój start w wyborach. - Myślę, że przez te pięć lat udowodniliśmy, że jesteśmy odpowiednimi osobami na odpowiednich miejscach. Pracujemy zespołowo i staramy się robić wszystko dla mieszkańców Cieszynapowiedziała wówczas.

Tomasz Bujok, burmistrz Wisły w rozmowie z naszym portalem również zapowiedział start w wyborach. - Są rozpoczęte inwestycje, które chciałbym dokończyć, a także inne projekty, które zamierzam zrealizować – powiedział.

Ponownie o stanowisko burmistrza Skoczowa będzie ubiegał się Mirosław Sitko, burmistrz miasta. Na ostatniej sesji rady w 2023 roku oświadczył, że wystartuje w wyborach.

Janusz Żydek, wójt Chybia również będzie ubiegał się o reelekcję. - Ja jestem zdecydowany na 100 procent. Chciałbym dokończyć te wszystkie inwestycje, które rozpocząłem z radąpowiedział.

Zdecydowana jest również Anna Grygierek, burmistrz Strumienia. -Będę startować – stwierdziła.

W samorządzie powiatowym chciałby także dalej pozostać Mieczysław Szczurek, obecny starosta cieszyński, który będzie kandydował w najbliższych wyborach do rady powiatu.

Decyzji nie podjął natomiast na razie Jerzy Pilch, wójt Brennej. - Było bardzo dużo pracy na koniec 2023 r. i jest na początku nowego roku. Oczywiście myślę o tym. Ogłoszę w  momencie, jak podany zostanie oficjalny termin wyborów – zapowiedział.

(ach) 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-01-04 08:34:26
"tom": ...jednym zdaniem - sami misjonarze - najlepiej by zrobili zostając w własnym domu ;-)
2024-01-04 09:37:16
suski: coś mi się wydaje, że z wiosną zanosi się na rzeź tych "niewiniątek"
2024-01-04 09:40:45
poCieszny: No a jak wójtka 3wsi?
2024-02-23 08:08:04
pszeniczny: Misjonarzy ci u nas dostatek.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: