Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Wybory 2024

Ligia Gepfert

Miejscowość:
Skoczów
Kandydat na:
radnego Rady Powiatu Cieszyńskiego
Komitet:
KW PiS
Lista nr:
1
Miejsce:
3

Tekst ulotki wyborczej do powiatu 2024

 

Dr Ligia Janina Gepfert 

Byłam i jestem bezpartyjna. Urodziłam się   i mieszkam w Skoczowie. 

Uzyskałam magisterium edukacji początkowej na Uniwersytecie Warszawskim oraz doktorat  nauk społecznych na Uniwersytecie Śląskim. Jestem autorką publikacji naukowych  i popularnonaukowych o tematyce pedagogicznej.  Uczyłam w przedszkolach, szkołach podstawowych  i gimnazjach – obecnie na emeryturze. 

Od 1989 r. w ramach  Szkoły Tańca Elitan wraz z mężem  - Marcjanem Gepfertem -  prowadzę kursy tańca towarzyskiego. (www.elitan.pl).

 Interesuję się  polityką w zakresie edukacji, kultury, zdrowia,  rodziny, sportu i bezpieczeństwa. Szczególnie ważne są dla mnie zagadnienia poprawy warunków życia seniorów i rodzin osób niepełnosprawnych.

 Jestem aktualnie czynną zawodniczką sekcji szachowej przy  K.S. „Kuźnia – Ustroń”. 

Mam szerokie zainteresowania. Biegle władam gwarą cieszyńską. Lubię zwierzęta domowe, pracę w ogrodzie, literaturę, filmy akcji i… remonty.

  Prywatnie jestem od czterdziestu pięciu lat szczęśliwą żoną, matką trojga dorosłych już dzieci i babcią czworga wnucząt. Ważne  są dla mnie wartości chrześcijańskie.

Jestem skuteczna w działaniu, odważna i bezkompromisowa. Do powiatu nie idę dla siebie. Pragnę służyć całej społeczności Ziemi Cieszyńskiej wiedzą i doświadczeniem, dlatego proszę o Twój głos!

              Wybrane przykłady mojej aktywności społecznej:

- oddelegowana przez społeczność Górek Wielkich, wystąpiłam na sesji Rady Gminy Brenna z żądaniem utrzymania gimnazjum w Górkach Wielkich.  

 - jako przedstawiciel rodziców uczniów LO w Skoczowie wystąpiłam w starostwie z protestem w sprawie  zmiany lokalizacji tej placówki.  

Wraz z mężem: 

- wielokrotnie prowadziłam charytatywnie różne imprezy,  bale dla niepełnosprawnych, obecnie  kurs tańca dla seniorów

 - wielokrotnie bezinteresownie prowadziłam poloneza towarzyszącego Orszakowi Trzech Króli  na Rynku w Skoczowie , oraz Marszowi dla Życia i Rodziny na Rynku w Cieszynie. 

 - jako propagatorka idei trzeźwości  byłam współorganizatorką licznych  imprez bezalkoholowych  (ponad 20 balów sylwestrowych, ponad 100 wieczorków tanecznych),  prowadziłam wiele wesel bezalkoholowych).

 

.  

Moje pomysły  w zakresie  poprawienia poczucia bezpieczeństwa

Powszechna edukacja  w zakresie bezpieczeństwa w dobie coraz większego zagrożenia katastrofami  żywiołowymi  oraz wojną:

 - Utworzenie ogólnodostępnej bazy informacji o  schronach, oznakowanie wejść , oznaczenie dróg dojścia do nich

 - Zorganizowanie bezpłatnych szkoleń z zakresu obrony cywilnej dla dorosłych mieszkańców miasta i wszystkich sołectw w powiecie cieszyńskim w strażnicach, świetlicach, budynkach szkolnych  itp.. Wykładowcami mają być specjaliści – praktycy (np. z WOT itp.).

 - organizowanie cyklicznych ćwiczeń utrwalających procedury postepowania w przypadku zagrożenia katastrofami żywiołowymi oraz atakiem bronią masowego rażenia

Organizowanie szkoleń z zakresu przetrwania w warunkach ekstremalnych dla uczniów oraz dorosłych.

Nauka posługiwania się bronią dla dorosłych. Budowa strzelnic

Bezpieczeństwo na chodniku

Wprowadzenie obowiązkowego wyposażenia  roweru i innych pojazdów dwuśladowych w oświetlenie oraz sygnał dźwiękowy i egzekwowanie ich używania.  Obowiązek noszenia kamizelek odblaskowych dla rowerzystów i kierowców i użytkowników wszelkich dwuśladów i deskorolek. Systematyczne kontrole wyposażenia na ścieżkach rowerowych i ulicach wszystkich miejscowości powiatu cieszyńskiego akcyjne i systematyczne. 

Zachęcanie do noszenia kamizelek odblaskowych przez osoby poruszające się pieszo o zapadnięciu zmroku.

Organizowanie w szkołach spotkań z policjantami drogowymi i pokazy filmów ukazujących różnicę w odległości , w jakiej nocą zauważą się osoby w kamizelce i bez.  

  Bezpieczeństwo w miejscach gromadzenia się młodzieży – monitoring

Bezpieczeństwo w okolicach gromadzenia się osób z tzw. marginesu społecznego – monitoring.

Bezpieczeństwo nad wodą: - monitoring oraz profilaktyczna edukacja w szkole, jak bezpiecznie korzystać z wszelkich zbiorników wodnych latem i zimą.

Bezpieczeństwo w szkole – przeciwdziałanie agresji i przemocy oraz wykluczeniu. Edukacja i poradnictwo  zakresie nawiązywania pozytywnych relacji z rówieśnikami, płcią przeciwną, z dorosłymi, z osobami innych kultur . Lekcje dobrego zachowania się w towarzystwie. Życzliwość i empatia.

Przeciwdziałanie alkoholizmowi wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. 

Obowiązkowe kursy tańca towarzyskiego na lekcjach wf, zakończone balem jako nauka zabawy bez alkoholu i innych „wspomagaczy”.

Organizowanie nauki i rozgrywek  szachów  i gier planszowych, dostępnych dla młodzieży w salach miejscowych( świetlice, szkoły i, domy kultury, kluby sportowe)tp.) czynnych przynajmniej raz w tygodniu od 15.00 do 21.00, pod nadzorem instruktorów.

Organizowanie rozgrywek na poziomie towarzyskim w różnych dziedzinach sportu(LA, biegi uliczne i przełajowe, koszykówka, siatkówka, piłka nożna, piłka ręczna, badmington, tenis stołowy, siatkówka plażowa, brydż, szachy itp.  w celu integracji i godziwej rozrywki, pozytywnego spędzania wolnego czasu

Organizowanie bezalkoholowych wieczorków tanecznych dla młodzieży od 16 roku życia  raz w miesiącu

Spotkania dla młodzieży od 12 r życia  z prawnikiem oraz kuratorem  w celu omówienia obowiązujących przepisów w dziedzinie odpowiedzialności karnej i skutków nieprzestrzegania prawa przez niepełnoletnich (w ramach lekcji wychowawczych. Może to być powiązane z wycieczką do gmachu sądu, rozmową ze skazanymi itp.)