Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn wciąż bez Mieszka

 Naprawa rzeźby księcia Mieszka, założyciela cieszyńskiej linii Piastów,  koliduje z innym projektem. Komunalny Miejski Zarząd Dróg w Cieszynie unieważnił przetarg na naprawę przewróconej rzeźby. Urzędnicy zapewniają jednak, że zniszczony dwa lata temu monument, będzie naprawiony.

 

Komunalny Miejski Zarząd Dróg w Cieszynie w uzasadnieniu decyzji podkreślił, że „wystąpiły okoliczności, które powodują, iż realizacja zadania nie leżałaby w interesie publicznym”. - W związku z utworzeniem ścieżki z nawierzchni mineralnej w ramach innego zadania pn: Modernizacja Lasku Miejskiego w Cieszynie, nastąpiły zmiany terenowe związane z dojazdem do rzeźby Mieszka I. Nie ma możliwości wykonania prac związanych z hydroizolacją pomnikanapisano.

Grzegorz Szewieczek, kierownik referatu inwestycji MZD wyjaśnił, że pomnik będzie remontowany.  Trzeba jednak zmodyfikować zapisy dotyczące m.in. możliwości dojazdu. -  Chcemy ograniczyć trochę zakres robót.  Jak najszybciej ogłosić nowy przetarg. Myślę, że stanie się to po majówce – powiedział.

Mieszko I spadł z cokołu w nocy z 17 na 18 września 2022 roku. Twarz księcia wskutek upadku uległa dużej deformacji. Cieszyńska prokuratura ustaliła jednak, że doszło do tego wskutek złego stanu technicznego. Policjanci informowali, iż doszło do „zmęczenia materiału; korozji elementów metalowych podtrzymujących pomnik”

W styczniu bieżącego roku MZD ogłosił przetarg na naprawę rzeźby na podstawie odlewu, który znajduje się w jednym z wrocławskich muzeów, a także ponowne ustawienie jej na postumencie.

Miasto na naprawę książęcej figury wykonanej z brązu, a także renowację kamiennego postumentu, przeznaczyło łącznie 282,9 tys. zł. Cieszyn na ten cel otrzymał 150 tys. zł z rządowego programu Polski Ład. W założeniach całość miałaby zostać naprawiona w ciągu ośmiu miesięcy.

Mieszko I  żył na przełomie XIII i XIV wieku. Pomnik został odsłonięty w 1931 roku z inicjatywy ówczesnego burmistrza Cieszyna ks. Józefa Londzina. Twórcą posągu z brązu, który stanął na cokole, był Jan Raszka. Mieszko został usunięty podczas II wojny światowej. Powrócił na swoje miejsce w 1957 roku.

W 2008 roku Krzysztof Włodarski, cieszyński lekarz wpadł na pomysł aby zrobić kopię pomnika, lub samą rzeźbę przenieść na Wzgórze Zamkowe. Włodarski podkreślał, że pomnik jest rzadko odwiedzany przez turystów, bo stoi na uboczu.

Bogdan Ficek, ówczesny burmistrz Cieszyna nie przystał jednak na tę koncepcję. Stwierdził, że  plan zagospodarowania Wzgórza Zamkowego nie przewiduje umieszczenia tam kopii pomnika Mieszka. Podkreślał, że rzeźba ma swoje, stałe miejsce i nie ma potrzeby, aby ją przenosić, albo wykonywać kopię. 

Podobną opinię wyraził wtedy także Marian Dembiniok, ówczesny dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Stwierdził wówczas, iż autor pomnika celowo umieścił go w miejscu w którym stoi  i nie ma sensu przenosić go gdzie indziej.

(ach)

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

12
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-04-24 20:36:06
Ar--Ai: Mieszko w tym miejscu to prostacka i barbarzyńska uzurpacja.
2024-04-24 20:55:32
one: Chyba lekcja o cieszyńskich Piastach nie została jednak odrobiona przez naszego forumowego eksperta...
2024-04-24 21:33:41
Ar--Ai: tyś kolego nie odrobił podstawowej lekcji historii tego pomnika, ale co szkodzi zaszczekać, co nie?
2024-04-24 21:44:39
"tom": ... lepiej by było napisać - Miejski Zarząd Dróg w Cieszynie zapomniał, że taki pomnik w Lasku Miejskim istniej, jak zresztą o innych pomnikach i figurach też zapomina (przynajmniej raz w roku umyć) z ptasiego guana. Budzi się MZD od wielkiego dzwonu, chyba że figura sama spada na twarz, przypominając o swoim istnieniu. Wykombinowali hydroizolację elementów granitowych lub odlewu brązowego, więc nic dziwnego że chcieli gładko wydać 282,9 tys. Teraz znów się obudzili, że ograniczając dostęp przynajmniej dostawczego pojazdu, ograniczą zakresu prac, bo przecież żaden podnośnik po ścieżce dla pedalarzy nie dojedzie. Ciekawe o ile ograniczą kwotę w kosztorysie tego pseudo remontu, polegającego na naprawie figury i umyciu elementów kamiennych, no chyba że materiały wykonawca będzie musiał taszczyć po skarpie od 3 maja do samego pomnika i zamiast naprawy należy odlać nową figurę, to kwota może być i zbyt mała ;-)
2024-04-24 22:03:07
OWCZARZY1: KONSERWATOR ZABYTKÓW NIECH DZIAD ZAPŁACI ZA SWOJĄ NIEUDOLNOŚĆ !!!
2024-04-24 22:04:22
one: Lekcja nadal nie odrobiona
2024-04-25 07:17:36
Mach: Historia tego miejsca, upomina się o przypomnienie, że społeczność cieszyńska w 1910 r. dla upamiętnienia 80 rocznicy urodzin Franciszka Józefa I pomnik w tym miejscu ufundowała. Od momentu podjęcia uchwały styczeń 1910 r. przez lokalny samorząd o takim uczczeniu miłościwie naszym przodkom panującemu cesarzowi do momentu realizacji zamierzenia inwestycyjnego ówczesny samorząd potrzebował na realizację tego zlecenia zaledwie 7 miesięcy - autorem pomnika był Józef Obeth, ktory wykonał płaskorzeźbę z marmuru ,której szczątki znajdują się w cieszyńskim muzeum, zaś otoczenie w stylu secesji wiedeńskiej w granicie cieszyński Kamieniarz Jan Swarowski. Specjalnie piszę z dużej litery w odróżnieniu od kamieniarza "toma". Pomnik cesarza w tym miejscu przetrwał do 1918 r. gdzie został przez lokalnych wandali uszkodzony i mocno zdewastowany. 21 czerwca 1931 r postawiono w tym miejscu wg. projektu Rana Raszki z Ropicy za staraniem ks.Józefa Londzina domniemany wizerunek w artystycznej wizji księcia Mieszka I protoplasty linii cieszyńskich Piastów. Pomnik w latach IIświatowej ponownie zniknął z tego miejsca i został przywrócony w 1957 r. Pewnie do 2022 r. nikomu w wolnej Polsce nie przyszło do głowy by zobaczyć jak trzyma się protoplasta cieszyńskich włodarzy. jak to zazwyczaj Polacy mają w zwyczaju lepiej dyskutować o aborcji czy zaszłościach historycznych i wojenką polsko -polską, kolejną kampanią wyborczą niż zająć się prozą życia codziennego .
2024-04-25 08:06:38
obserwator: "tom"sam jesteś pedalarz najpierw zobacz jakie znaki drogowe tam stoją o ile oczywiście je znasz
2024-04-25 08:33:06
"tom": @obserwator- nie bądź wuj , obserwuj - "W związku z utworzeniem ścieżki z nawierzchni mineralnej w ramach innego zadania pn: Modernizacja Lasku Miejskiego w Cieszynie, nastąpiły zmiany terenowe związane z dojazdem do rzeźby Mieszka I. Nie ma możliwości wykonania prac związanych z hydroizolacją pomnika – napisano"
2024-04-25 11:12:23
one: Po takim elaboracie miejmy nadzieję, że forumowy ekspert zapamięta, że Mieszko Cieszyński <> Mieszko I. Miał z tym nie lada problem jakiś czas temu.
2024-04-25 15:03:08
one: Widać po minusach, że dotarło do forumowego eksperta, ze to o niego chodzi i jest mu chyba przykro.
2024-04-26 06:43:05
sierżant_Niemyty_Wycior: żadna strata - taki Kaczor, całe życie bez mieszka i dobrze się ma, śpi do południa, nawet pracować nie musiał
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: