reklama
wyświetleń: 275komentarzy: 0

Gabriela Staszkiewicz: Stworzymy warunki do tego, aby młodzi mogli się tutaj rozwijać

08-10-2018 14:48

W czwartek (04.10) odbyło się kolejne spotkanie KW Cieszyński Ruch Społeczny CRS z mieszkańcami. W Cafe Muzeum obecni byli kandydaci na radnych ze śródmieścia oraz Gabriela Staszkiewicz, która ubiega się o stanowisko burmistrza.

-Stworzyliśmy prostszy program, niż 4 lata temu. Myslę, że dotyka najważniejszych punktów, które chcielibyśmy w przeciągu najbliższych 5 lat poprawić - mówiła Staszkiewicz. Składa się on z czterech obszarów.

 Pierwszy z nich dotyczy infrastruktury i komunikacji w mieście. W jego ramach CRS zakłada wybudowanie parkingów w centrum miasta (np. przy ulicy Michejdy i Miarki), optymalizację tras i rozkładów jazdy autobusów (tu nacisk kładzie się na skrócenie tras przejazdów oraz zwiększenie częstotliwości kursów) oraz remonty dróg i chodników. Ponadto, ugrupowanie w tym obszarze chce przeprowadzić skuteczne negocjacje z PKP w sprawie zmiany systemu pracy rogatek na przejazdach kolejowych. Nieodzowny będzie także zakup nowych autobusów.

 Interesujące wydają się pomysły dotyczące drugiego obszaru, jakim jest gospodarka i przedsiębiorczość. Jak wiemy, na Uniwersytecie Śląskim działa kierunek, na którym szkolą się twórcy gier komputerowych. Czy ten fakt chce wykorzystać Cieszyński Ruch Społeczny? Tak ale nie chodzi nam tylko o przemysł gier komputerowych, a o różne gałęzie przemysłu, biznesu - zauważa Gabriela Staszkiewicz. Są miejsca, które mogłyby zostać ożywione przez to, że przygotujemy biura, przestrzenie które wynająć je za niewielkie pieniądze i rozpocząć swój biznes - kontynuuje.

 Dwa ostatnie filary programu wyborczego dotyczą jakości życia w mieście oraz promocji i turystyki. Pierwszy z nich w swoich podstawowych założeniach określa plany wdrożenia pomocy seniorom i osobom niepełnosprawnym (likwidacja barier, system wolontariacki), walkę ze smogiem (dopłaty do wymiany pieców), zwiększenie dotacji do budżetu obywatelskiego oraz remonty i budowy obiektów sportowych. Łączy się to z zagadnieniem promocji miasta: CRS, jako jeden ze swych pomysłów, przedstawia sprowadzenie do Cieszyna imprezy sportowej o wysokiej randze (np. Mistrzostw Polski w motocrossie, które odbyłyby się na odnowionym już torze). Nowoczesna promocja miasta, nowe atrakcje turystyczne to inne z propozycji programowych.

Problemem Cieszyna niewątpliwie jest fakt, iż wielu młodych ludzi stąd wyjeżdża i nie chce wracać. Jakie vademecum na tą kwestię ma Gabriela Staszkiewicz? Stworzymy warunki do tego, aby młodzi mogli się tutaj rozwijać, albo żeby znaleźli tutaj pracę - zapewnia. Pytanie tylko, czy ludzie chcą tu wracać tylko dla pracy? Dyskutowałam z panem na facebooku, który nie mieszka tutaj, ale chciałby przyjeżdżać na weekendy tutaj i się bawić. I on się pyta, jak ja chcę zatrzymać ludzi. Ja uważam, że każdy powinien stąd wyjechać, zobaczyć, jak wygląda świat poza Cieszynem a  potem dokonać świadomego wyboru czy chce tutaj wrócić. Naszym zadaniem jest pokazać że Cieszyn może być atrakcyjnym miejscem do życia, do pracy, do nauki i jakie są w nim możliwości.

 Krzysztof Rojowski

źródło: b. d.
dodał: MK 08-10-2018 14:48
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
Kontakt z redkacją