reklama
wyświetleń: 67komentarzy: 0

Dopisanie do rejestru wyborców on-line?

28-09-2018 10:00

Aby móc oddać głos w wyborach samorządowych 2018, wyborca musi zostać ujęty w rejestrze wyborców danej gminy. Osoby zameldowane w danej gminie na pobyt stały są ujęte w rejestrze z urzędu, problem pojawia się w przypadku pobytu czasowego, gdyż wtedy wyborca musi złożyć specjalny wniosek o dopisanie go do rejestru wyborców.
pixabay.com pixabay.com

W przypadku, gdy wyborca, mający adres pobytu czasowego w danej gminie chce w niej zagłosować w czasie wyborów samorządowych 2018, musi wystosować wniosek o ujęcie go rejestrze wyborców. Jeżeli tego nie zrobi, będzie mógł zagłosować w gminie, w której jest zameldowany na pobyt stały. Zmiana gminy, w której chce się głosować, powoduje skreślenie z dotychczasowego rejestru wyborców i wpisanie do tego, o umieszczenie, w którym się wnioskowało.
Dzięki wspólnym działaniom Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Państwowej Komisji Wyborczej i Centralnego Ośrodka Informatyki, istnieje możliwość złożenia takiego wniosku za pośrednictwem Internetu. Można to zrobić za pośrednictwem strony internetowej obywatel.gov.pl, na której znajduje się baner, przenoszący na stronę, na której można złożyć odpowiedni wniosek. Działanie takie wymaga zalogowanie się za pomocą Profilu Zaufanego. Następnie konieczne jest wskazanie gminy, na terenie której chce się oddać swój głos.
Za pośrednictwem tej samej strony internetowej można również zgłosić chęć zagłosowania z domu – jest to udogodnienie dla osób niepełnosprawnych, które chcą oddać swój głos w wyborach. Osoby, które chcą skorzystać z możliwości głosowania korespondencyjnego, muszą powiadomić o tym komisję. Teraz mogą zrobić to on-line, dołączając do elektronicznego wniosku skan orzeczenia o niepełnosprawności.

Więcej informacji i opisane funkcje dostępne tutaj .

 

źródło: b. d.
dodał: MK 28-09-2018 10:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
Kontakt z redkacją