reklama
wyświetleń: 93komentarzy: 0

Wybory 2018: 300 złotych dla członków obwodowych komisji wyborczych

25-08-2018 12:00

Wybory samorządowe 2018 zbliżają się dużymi krokami a wraz z nimi pojawia się coraz więcej informacji dotyczących ich organizacji. Część z nich jest istotna z punktu widzenia wyborców, część zaś jest ważna dla osób zaangażowanych w organizację wyborów. Tym razem skupiliśmy się na obwodowych komisjach wyborczych.

W każdym obwodzie wyborczym mają zostać powołane aż dwie komisje wyborcze. Jedna z nich będzie odpowiedzialna za czuwanie nad przebiegiem głosowania, druga zaś zajmmnie się podliczaniem głosów. Powołanie dwóch komisji, zamiast jednej jest wynikiem styczniowych zmian w kodeksie wyborczym.

Stawki, jakie za swoją pracę otrzymają członkowie komisji wyborczych, nie zmieniły się od czasu poprzednich wyborów. Członkowie terytorialnej komisji wyborczej zarobią 550 złotych, w przypadku zastępcy przewodniczącego takiej komisji będzie to 600 złotych, przewodniczący zarobi 650 złotych. Członkowie obwodowych komisji wyborczych, będą mogli liczyć na wynagrodzenie w wysokości 300 złotych dla członka, 330 złotych dla zastępcy przewodniczącego i 380 złotych dla przewodniczącego. Zgodnie z szacowanym zapotrzebowaniem, w tym roku do pracy potrzebnych będzie aż 500.000 osób, odpowiedzialnych za czuwanie nad przebiegiem głosowania i podliczaniem wyników głosowań.

Osoby chętne do pracy w charakterze członków obwodowych komisji wyborczych, mogą zgłaszać swoje kandydatury do komitetów wyborczych, bądź też bezpośrednio do komisarzy wyborczych. W przypadku Śląska Cieszyńskiego najbliższa Delegatura Krajowego Biura Wyborczego znajduje się w Bielsku-Białej.


Kandydaci do składu komisji wyborczych muszą spełniać określone wymagania. Warunkami zgłoszenia swojej kandydatury jest:


1) posiadanie obywatelstwa polskiego
2) ukończenie 18 lat najpóźniej w dniu wyborów
3) brak pozbawienia praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu
4) brak pozbawienia praw wyborczych orzeczeniem Trybunału Stanu
5) brak ubezwłasnowolnienia prawomocnym orzeczeniem sądu

 

źródło: b. d.
dodał: MS 25-08-2018 12:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
Kontakt z redkacją