reklama
wyświetleń: 93komentarzy: 0

Wybory 2018: Jedne wybory, trzy rodzaje głosowań

26-08-2018 11:12

W czasie wyborów samorządowych w rzeczywistości głosy są podliczane na trzy różne sposoby. Inny na przykład jest sposób wyboru radnych w niewielkich miejscowościach, inny w przypadku radnych powiatowych. Są to różne głosowania - wybierani są radni różnych szczebli, a także wójtowie, czy burmistrzowie miast. W związku z tym, w przypadku każdego głosowania, można mówić o zastosowaniu innego systemu wyborczego.

W przypadku głosowaniach na radnych gminnych, w przypadku gmin zamieszkałych przez nie więcej, niż 20 tysięcy osób, zastosowane zostaną tzw. JOW-y. Radnych wybiera się w sposób większościowy. Mieszkaniec gminy może oddać swój głos na konkretną osobę. Osoba, która uzyska tych głosów najwięcej (nawet jeżeli nie uzyskała więcej, niż 50% wszystkich głosów) otrzymuje mandat radnego. W przypadku, gdy w danym okręgu wyborczym o mandat ubiega się tylko jeden kandydat, nie ma konieczności przeprowadzania wyborów, kandydat automatycznie zostaje radnym.
W przypadku gmin, w których liczba mieszkańców przekracza 20 tysięcy mieszkańców, zastosowany zostanie system proporcjonalny. Okręgi wyborcze są wielomandatowe z głosem preferencyjnym. W tym systemie wyborczy głosują na zbiór kandydatów, ustawiając ich w kolejności od najbardziej pożądanego na danym stanowisku, do najmniej. Głos preferencyjny polega na wpisaniu odpowiedniej liczby, obok nazwiska danego kandydata. W systemie tym stosuje się głosowanie na konkretnego kandydata, nie zaś na jego komitet wyborczy. Taka sama procedura stosowana jest w przypadku kandydatów do rady powiatu i sejmiku wojewódzkiego. Mandaty są dzielone w danych okręgach, pomiędzy listy wyborcze. Podział jest proporcjonalny, do uzyskanych przez daną listę wyborczą głosów. Im więcej głosów oddanych na daną listę wyborczą, tym więcej mandatów, dla kandydatów z tej listy.
W przypadku wyborów, dotyczących wójtów, czy burmistrzów (na Śląsku Cieszyńskim w żadnej z gmin organem wykonawczym nie jest prezydent), głosuje się na konkretną osobę, jednak uzyskanie najwyższego wyniku w głosowaniu nie zawsze zapewnia objęcie odpowiedniej funkcji. W przypadku tego głosowania obowiązuje bezwzględna ilość głosów. Jeżeli kandydat na włodarza miasta uzyska 50% + 1 wszystkich oddanych głosów, wybory uznaje się za rozstrzygnięte. W przypadku, gdy żaden z kandydatów nie uzyska takiego wyniku, przeprowadzana jest druga tura głosowania, w której zagłosować można na jednego z dwóch kandydatów, którzy w pierwszej turze uzyskali największą ilość głosów.

 

źródło: b. d.
dodał: MS 26-08-2018 11:12
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
Kontakt z redkacją