reklama
Jesteś: AS czy CIS?
wyświetleń: 87komentarzy: 0

AS czy CIS?

30-08-2018 11:15

Wybory już w pełni i sporo się dzieje. Tym razem do redakcji komunikat przesłał KWW Akcja Samorządowa AS - czy to nowy komitet? Poniżej publikujemy pełną treść informacji jaką otrzymaliśmy od Ryszarda Macury, pełnomocnika komitetu.

Szanowni Państwo!
Przez kilkanaście lat, jako grupa bezpartyjnych samorządowców, występowaliśmy pod nazwą Cieszyńska Inicjatywa Samorządowa, w skrócie CIS. Niestety w tym roku znalazło się środowisko, które podjęło się próby przywłaszczenia sobie dorobku tej wieloletniej pracy samorządowej i z pełną świadomością zarejestrowało Komitet Wyborczy Wyborców Cieszyńska Inicjatywa Samorządowa CIS, zmuszając nas tym samym do szybkiego poszukiwania nowej nazwy. W nawiązaniu do tej sytuacji, ktoś zaproponował, abyśmy wyciągnęli przysłowiowego „asa z rękawa” i nazwali się Komitetem Wyborczym Wyborców Akcja Samorządowa AS i tak też się stało. Dzisiaj oferujemy wyborcom tą samą rzetelność, te same wartości pod nowym szyldem Akcji Samorządowej AS. Tym samym zmieniły się też nazwy naszych klubów radnych, funkcjonujących w Radzie Powiatu Cieszyńskiego i Radzie Miejskiej Cieszyna. Żałujemy, że polskie prawo nie chroni w takich przypadkach przejrzystości życia społecznego, ale nie poddając się, jednocześnie wierzymy, że takie sytuacje są dla naszych obywateli świetną lekcją, dlaczego nie tylko o potrzebie działań zgodnych z prawem, ale przede wszystkim o uczciwości należy ciągle przypominać. Wierzymy też, że ta sytuacja stanie się impulsem mobilizującym wszystkich, którym zależy na jakości życia samorządowego, aby szukali ludzi rzetelnych i im powierzali decyzje dotyczące naszych wspólnych lokalnych spraw.

Jaka była historia CIS-u?
W 2002 r. kilka partii politycznych (Platforma Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe, Prawo i Sprawiedliwość, Liga Polskich Rodzin) i Wspólnota Samorządowa Województwa Śląskiego utworzyło Komitet Wyborczy Wyborców „Cieszyńska Inicjatywa Społeczna”, zapraszając do współpracy członków swoich ugrupowań i osoby bezpartyjne.
W 2006 r. partie polityczne poszły swoją drogą, a osoby bezpartyjne związane z CIS-em z 2002 r. powołały nowy komitet o zmodyfikowanej nazwie, z jednej strony nawiązującej do poprzedniego rozwiązania, z drugiej strony wskazującej na nowość, wynikającą m. in. z bezpartyjności tego ugrupowania. W 2006 r. był to więc Komitet Wyborczy Wyborców „Cieszyńska Inicjatywa Samorządowa – CIS 2006”.

W 2010 i 2014 r. był to znów bezpartyjny komitet o nazwie Komitet Wyborczy Wyborców Cieszyńska Inicjatywa Samorządowa CIS i tak miało być również w 2018 r.
Niestety w sobotę 18.08.2018 r., gdy już dokumenty rejestracyjne z nazwą KWW Cieszyńska Inicjatywa Samorządowa CIS, były przez nas niemal przygotowane, okazało się, że na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej widnieje już komitet o nazwie, którą posługiwaliśmy się przez lata i którą posługiwały się aktualnie funkcjonujące w powiecie i w mieście kluby radnych. Komitet zarejestrowały osoby, które z naszą działalnością nie miały nic wspólnego. W tym gronie znaleźli się: Marek Madej jako pełnomocnik wyborczy, Mirosław Zawada jako pełnomocnik finansowym oraz jak wynika z przekazanych nam informacji: Cecylia Gasz-Płońska, Zbigniew Niżnikiewicz oraz dwie inne osoby. Pełnomocnik „nowego CIS-u” został poinformowany o naszym proteście, wynikający z niestosowności zachowania, ale członkowie tego komitetu nie zdecydowali się na wycofanie swoich działań. W tej sytuacji utworzyliśmy Komitet Wyborczy Wyborców Akcja Samorządowa AS, w skrócie: KWW Akcja Samorządowa AS.


Z poważaniem,
Ryszard Macura (w 2014 r. pełnomocnik wyborczy CIS, w 2018 r. członek komitetu tworzącego AS).

źródło: b. d.
dodał: MS 30-08-2018 11:15
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
Kontakt z redkacją