reklama
wyświetleń: 81komentarzy: 0

Do 30 września spisy wyborców!

08-09-2018 10:00

Spisy wyborców, to lista osób uprawnionych do głosowania w danej gminie. Spis jest sporządzany i aktualizowany przez odpowiednie gminne jednostki, jako zadanie zlecone. Podstawą do jego stworzenia jest rejestr wyborców. Zgodnie z kalendarzem wyborczym, spis wyborców w gminach musi zostać sporządzony do 30 września 2018 roku.

Jeżeli dana osoba figuruje w danej gminie w spisie wyborców, ma prawo oddać swój głos w zbliżających się wyborach samorządowych. Dla każdego obwodu głosowania, spis sporządzany jest przez wójta, lub burmistrza na podstawie rejestru wyborców. Jeden wyborca może zostać wpisany tylko do jednego spisu wyborców, zgodnego z jego miejscem zamieszkania. Spisy takie są tworzone osobno dla każdego obwodu głosowania i muszą zostać ukończone maksymalnie 21 dni przed dniem wyborów.
Na podstawie spisu wyborców, wydawane są karty wyborcze. Dzień przed głosowaniem jest on przekazywany przewodniczącemu obwodowej komisji wyborczej i na jego podstawie weryfikuje się osoby głosujące. Jeżeli dany wyborca nie znajduje się w spisie, nie ma możliwości, żeby oddał swój głos.
Rejestr wyborców, na podstawie którego tworzone są spisy, to wykaz osób ze stałym miejscem zamieszkania na terenie danej gminy, posiadających prawo do udziału w głosowaniu. Wyborca może być ujęty tylko w jednym rejestrze wyborców – tak samo, jak nie ma możliwości głosowania w kilku obwodach, nie istnieje możliwość, aby wybierać włodarzy kilku gmin, czy też kilku powiatów.
Po wpisaniu do rejestru wyborców dany wyborca już w nim pozostaje, chyba że zmieni swoje miejsce stałego zameldowania. Jeżeli wyborca nie ma miejsca stałego zameldowania, na terenie gminy, w której chce zagłosować, musi złożyć wniosek o wpis do rejestru, wraz z pisemnym oświadczeniem, w którym wskazuje, że dana gmina jest jego stałym miejscem zamieszkania. Po zweryfikowaniu wniosku, wydawana jest odpowiednia decyzja administracyjna, która decyduje o wpisaniu do danego rejestru wyborców. Jeżeli decyzja przychyla się do wniosku, wyborca skreślany jest z dotychczasowego rejestru i wpisywany do nowego.
Istnieje jednak odstępstwo od zasady, że spis wyborców jest tworzony przez organ wykonawczy danej gminy. Spis wyborców może zostać również sporządzony przez kapitana statku lub konsula. Wyborcy, którzy przebywają poza granicami kraju i posiadają ważny dokument tożsamości, są wprowadzani do spisu wyborców, przez właściwego terytorialnie konsula. Konsul tworzy spis na podstawie osobistego zgłoszenia wyborcy.

 

źródło: b. d.
dodał: MS 08-09-2018 10:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
Kontakt z redkacją