reklama
wyświetleń: 50komentarzy: 0

Co jeszcze czeka nas przed wyborami?

19-09-2018 09:30

Wybory samorządowe 2018 zbliżają się wielkimi krokami. Od głosowania dzieli nas już tylko nieco ponad miesiąc. Okres przed wyborami obfituje w spotkania z lokalnymi politykami i obietnice zmian, które mają zachęcić do głosowania. Komitety wyborcze jednak nie skupiają się tylko i wyłącznie na kampaniach, przed nimi w dalszym ciągu wiele spraw formalnych, których niedopełnienie grozi niemożliwością głosowania na kandydatów, zgłoszonych z ich organizacji.

Dotychczas, komitety oraz Komisarze Wyborczy podjęli już podstawowe działania, które prowadzą do odpowiedniego przeprowadzenia wyborów. Do informacji publicznej podane zostały numery i granice okręgów wyborczych i liczbie radnych, wybieranych w ramach każdego z nich. Wyznaczono również siedziby terytorialnych komisji wyborczych. Do 27 sierpnia należało zawiadomić PKW lub właściwego komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego, a do 6 września trwało zgłaszanie kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych.


Do 11 września terytorialne komisje wyborcze zostały powołane, a w poniedziałek (17 września 2018) utworzone zostały obwody głosowania w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz ustalono ich granice, siedziby i numery. Dodatkowo 17 września to dzień, w którym upłynął termin zgłaszania terytorialnym komisarzom wyborczym list kandydatów na radnych. Jakie terminy przed wyborami będą jeszcze obowiązywały?


Do 21 września do publicznej wiadomości mają zostać podane informacje o numerach i granicach obwodów głosowania oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych. W informacji muszą zostać wskazane lokale przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Podane zostaną również informacje o możliwości głosowania korespondencyjnego, z którego skorzystać mogą wyborcy niepełnosprawni, a także o możliwości głosowania przez pełnomocnika. Do tego dnia można również zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych.


26 września upływa termin zgłaszania gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Komitety na dopełnienie tych formalności będą miały czas do północy.


Do 28 września komisarz wyborczy musi przyznać numery dla list komitetów wyborczych, które zarejestrowały co najmniej jedną listę kandydatów w wyborach do sejmiku województwa i nie otrzymały tego numeru bezpośrednio od Państwowej Komisji Wyborczej.

źródło: b. d.
dodał: MS 19-09-2018 09:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
Kontakt z redkacją