Osiem medali Mistrzostw Polski naszych Modelarzy

Osiem medali, w tym 4 złote, 2 srebrne i 2 brązowe, przywieźli nasi modelarze z Mistrzostw Polski Modeli Kosmicznych Seniorów i Juniorów, które odbyły się w dniach 24-26 września w Grudziądzu.
Trzy krążki wywalczył dwukrotny brązowy medalista niedawnych mistrzostw Świata Juniorów, Tomasz Karch z Istebnej.
18-letni uczeń III klasy Liceum Ogólnokształcącego w Wiśle wygrał juniorskie zmagania w klasach: S5b (makiety wysokościowe) i S7 (makiety) oraz zajął drugie miejsce w klasie S8d (rakietoplany zdalnie sterowane). W tej ostatniej konkurencji Tomek przegrał z Kamilem Wowrym z Cieszyna. Ojciec Tomka, pan Antoni Karch w rywalizacji seniorów wywalczył trzecie miejsce w kategorii S7, natomiast w kategorii S1B (rakiety wysokościowe) zajął piątą lokatę.
Pozostałe trzy medale modelarze z powiatu cieszyńskiego wywalczyli w konkurencji S8E/P.
Jest to klasa nieco zbliżona do S8d, przy czym oczywiście rakiety w obu klasach różnią się szczegółami technicznymi (np. S8E/P jest większy silnik) i co bardziej istotne, w ocenie lotu sędziowie duże znaczenie przywiązują do precyzji lądowania.
I właśnie w tej konkurencji zwyciężył Edward Wowry z Cieszyna, który wyprzedził Jerzego Motłocha z Kaczyc oraz Jerzego Kawuloka z Istebnej.
Wszyscy wymieni medaliści, poza Jerzym Motłochem reprezentują barwy Klubu Modelarstwa Kosmicznego i Lotniczego w Rybniku. Pan Matłoch jest z kolei członkiem Aeroklubu Gliwickiego. Zawody w Grudziądzu były drugą częścią zmagań modelarzy kosmicznych o medale mistrzostw Polski.
Pierwsza odbyła się w Krakowie w drugiej połowie czerwca, a nasi modelarze wywalczyli wtedy cztery medale.
Złoty krążek zdobył Jerzy Kawulok w klasie S4b (modele rakietoplanów), natomiast srebrne laury wywalczyli Antoni Karch (klasa S4b) oraz Tomek Karch w klasach S4a i S6a (modele rakiet z taśmą hamującą).